Header image

Om oss

Medarbetare

Björn Dahlbäck
Föreståndare
Telefon: 08-450 25 01
Mobil: 070-585 61 11
E-post: bjorn.dahlback@polar.se

Ulf Jonsell
Forskningssekreterare
Telefon: 08-450 25 13
Mobil: 070-228 64 49
E-post: ulf.jonsell@polar.se

Ylva Toljander
Samordnare av forskningsdata
Telefon: 08-450 25 35
Mobil: 073-088 72 28
E-post: ylva.toljander@polar.se

Enheten för marin forskning och innovationer

Ulf Hedman
Enhetschef
Telefon: 08-450 25 11
Mobil: 070-344 93 17
E-post: ulf.hedman@polar.se

Robert Holden
Tekniker
Telefon: 0980-402 90
Mobil: 070-525 02 83
E-post: robert.holden@polar.se

Åsa Lindgren
Forskningsstödsamordnare
Telefon: 08-450 25 16
Mobil: 070-785 56 01
E-post: asa.lindgren@polar.se

Lars Lehnert
Tekniker
Telefon: 08-450 25 14
Mobil: 073-023 05 21
E-post: lars.lehnert@polar.se

Pär Ljusberg
Teknikspecialist
Telefon: 08-450 25 24
Mobil: 070-344 92 63
E-post: par.ljusberg@polar.se

Axel Meiton
Teknikspecialist
Telefon: 08-450 25 30
Mobil: 070-525 09 89
E-post: axel.meiton@polar.se

Per Salo
Tekniker
Telefon: 08-450 25 15
Mobil: 073-023 95 95
E-post: per.salo@polar.se

Enheten för terrester forskning

Magnus Augner
Enhetschef, ställföreträdande föreståndare
Telefon: 08-450 25 12
Mobil: 070-639 80 04
E-post: magnus.augner@polar.se

Lilian Ericsson
Laboratorieassistent, administratör
Telefon: 0980-402 71
Mobil: 070-525 02 68
E-post: lilian.ericsson@polar.se

Ola Eriksson
Tekniker
Telefon: 0980-400 02
Mobil: 072-554 71 14
E-post: ola.eriksson@polar.se

Håkan Grudd
Forskningsstödsamordnare
Telefon: 08-450 25 32
Mobil: 070-525 01 72
E-post: hakan.grudd@polar.se

Stefan Gunnarsson
Teknisk samordnare
Telefon: 0980-400 89
Mobil: 070-525 06 78
E-post: stefan.gunnarsson@polar.se

Noella Jonsson
Husfru
Telefon: 0980-401 14
Mobil: 072-554 71 19
E-post: noella.jonsson@polar.se

Majlis Kardefeldt
Laboratorieassistent, administratör
Telefon: 0980-402 71
Mobil: 070-525 04 68
E-post: majlis.kardefeldt@polar.se

Annika Kristoffersson
IT-ansvarig
Telefon: 0980-401 18
Mobil: 072-554 72 17
E-post: annika.kristoffersson@polar.se

Per Marklund
Forskningsingenjör, ICOS
Mobil: 070-525 07 43
E-post: per.marklund@polar.se

Niklas Rakos
Forskningsingenjör, ICOS
Mobil: 070-525 06 23
E-post: niklas.rakos@polar.se

Henrik Törnberg
Forskningsingenjör
Telefon: 08-450 25 23
Mobil: 070-785 62 27
E-post: henrik.tornberg@polar.se

Thomas Westin
Tekniker
Telefon: 0980-400 02
Mobil: 072-554 71 13
E-post: thomas.westin@polar.se

Jennie Wikström
Administrativ handläggare
Telefon: 0980-401 97
Mobil: 072-554 72 13
E-post: jennie.wikstrom@polar.se

Kommunikationsenheten

Eva Grönlund
Kommunikationschef
Telefon: 08-450 25 20
Mobil: 070-344 92 51
E-post: eva.gronlund@polar.se

Ida Kinner
Kommunikatör
Telefon: 08-450 25 29
Mobil: 070-380 70 27
E-post: ida.kinner@polar.se

Jan-Ola Olofsson
Webbredaktör, kommunikatör
Telefon: 08-450 25 19
Mobil: 070-570 18 88
E-post: jan-ola.olofsson@polar.se

Enheten för verksamhetsstyrning

Susanne Jansson
Enhetschef
Telefon: 08-450 25 27
Mobil: 070-290 14 04
E-post: susanne.jansson@polar.se

Jeanette Axelsson
Internationell koordinator
Telefon: 08-450 25 28
Mobil: 072-707 25 27
E-post: jeanette.axelsson@polar.se

Ida Edlund
Registrator, administrativ handläggare
Telefon: 08-450 25 03
Mobil: 070-344 94 09
E-post: ida.edlund@polar.se

Vesna Feric Miljevic
Ekonomihandläggare
Telefon: 08-450 25 05
Mobil: 072-575 00 03
E-post: vesna.feric@polar.se

Hanna Hagelin
HR-ansvarig
Telefon: 08-450 25 06
Mobil: 070-344 17 80
E-post: hanna.hagelin@polar.se

Ingegerd Hagman
Controller
Telefon: 08-450 25 04
Mobil: 072-575 00 02
E-post: ingegerd.hagman@polar.se

Sara Paglia
Administrativ handläggare
Telefon: 08-450 25 07
Mobil: 070-785 50 01
E-post: sara.paglia@polar.se

Cecilia Selberg
Miljöhandläggare
Telefon: 08-450 25 10
Mobil: 070-344 92 42
E-post: cecilia.selberg@polar.se

Sidebar-image

I Polarforskningsportalen går det att läsa mer om sommarens aktuella expeditioner inom det svenska Arktisforskningsprogrammet SWEDARCTIC.

Sidebar-image

I Svenska nationella polarforskningsprogram – 2014 och framåt beskrivs de forskningsprojekt som är prioriterade för stöd från Polarforskningssekretariatet.